Загальний аналіз крові дозволяє оцінити стан організму дитини. Через велику кількість показників батькам часто складно розібратися в них. Тому ми вирішили підготувати невелику підказку, яка допоможе розшифрувати результати без допомоги лікаря.
Перелік показників у ЗАК
Загальний аналіз крові дозволяє визначити кількість клітин крові у дитячому організмі. Показники, які враховуються в ЗАК:
- рівень гемоглобіну;
- лейкоцитарна формула;
- рівень тромбоцитів;
- кількість еритроцитів;
- рівень лейкоцитів, докладніше про підвищені лімфоцити у дитини читайте у цій статті https://dai.kiev.ua/pro-shho-govoryat-znizheni-segmentoyaderni-nejtrofili-i-pidvishheni-limfociti-v-krovi-u-ditini/.
Кожен показник ЗАК може вказувати на розвиток патології. Тому краще скористатися професійною допомогою педіатра для розшифрування отриманих результатів.
На що вказують відхилення у показниках ЗАК?
Розшифровуючи отримані результати загального аналізу крові, слід оцінювати всі показники в комплексі з іншими симптомами у дитини. Розглянемо докладніше основні показники: еритроцити, тромбоцити, лейкоцитарну формулу та лейкоцити.
Еритроцити
В еритроцитах міститься гемоглобін, який переміщає кисень організмом і доставляє його в усі системи та органи людини. Показники еритроцитів в ЗАК:
- гематокрит – відсоток еритроцитів у крові;
- рівень гемоглобіну – кров’яний пігмент, що відповідає за транспортування кисню з легенів до органів, а вуглекислого газу – з органів назад у легені.
«Підвищені показники еритроцитів у дітей зазвичай вказують на згущення крові, спричинене недостатньою кількістю води в організмі. Знижений рівень гематокриту та гемоглобіну може бути ознакою анемії (стану, при якому порушується процес переміщення кисню по організму та розвивається гіпоксія)».
Тромбоцити
Тромбоцити – клітини крові, що відповідають за контроль кровотечі та згортання крові. Підвищений рівень тромбоцитів підвищує ризик появи тромбів на стінках судин, а знижений – збільшує можливість розвитку неконтрольованої кровотечі. Якщо у дитини є відхилення від норми, потрібно записатися до педіатра на консультацію.
Лейкоцитарна формула та лейкоцити
Лейкоцити – кров’яні тільця білого кольору, основним завданням яких є боротьба з інфекціями в організмі. ЗАК – дослідження, яке дозволяє визначити типи та кількість лейкоцитів, що містяться в організмі дитини. Типи лейкоцитів, які відображаються у загальному аналізі крові:
- нейтрофіли – клітини крові, які першими стикаються з бактеріями та грибками, що потрапляють в організм;
- лімфоцити – лейкоцити, що створюють бар’єри для ефективної боротьби з інфекціями вірусної природи;
- моноцити – кров’яні тільця, які беруть участь у боротьбі з бактеріями;
- еозинофіли – лейкоцити, головним призначенням яких є боротьба з раковими клітинами та паразитами;
- базофіли – клітини крові, що вказують на наявність в організмі алергенів. Вони допомагають контролювати імунну реакцію організму на алерген, що потрапив, виділяють гістамін та інші хімічні речовини, разом з еозинофілами беруть участь у боротьбі з раковими клітинами та паразитами.
Співвідношення нейтрофілів, базофілів, лімфоцитів, моноцитів та еозинофілів відображається у лейкоцитарній формулі.
«Підвищений рівень лейкоцитів вказує на наявність інфекції в організмі, а лейкоцитарна формула дає можливість визначити природу інфекції та підібрати ефективну тактику лікування. Наприклад, підвищений рівень базофілів говорить про алергійну реакцію, а нейтрофілів – про гостру бактеріальну інфекцію».
За показниками ЗАК можна визначити наявність порушень в організмі, тому загальний аналіз крові є найефективнішим дослідженням. Однак при розшифровці ЗАК слід пам’ятати, що недостатньо зіставити показники норми з цифрами, вказаними в результатах вашої дитини. При розшифровці потрібно враховувати наявність інших симптомів (нежиті, підвищеної температури, кашлю), тому після отримання результатів слід звернутися до педіатра.